Bölümler
30 Prosthodontics Department
30 Oral and Maxillofacial Surgery Department
30 Oral and Maxillofacial Radiology Department
30 Orthodontics Department
30 Pedodontics Department
30 Periodontology Department
30 Endodontics Department
30 Restorative Dentistry Department
Pedodonti Anabilim Dalı

Pedodonti Nedir? 

Doğumdan başlayarak ağızdaki tüm süt dişlerinin değişimlerini tamamladığı 12-13 yaşlarına kadar çocuklara uygulanan her türlü diş tedavisi ve koruyucu diş hekimliği  uygulamalarını gerçekleştiren, bu konuda özel eğitim almış uzman diş hekimlerine Pedodontist, bu diş hekimliği uzmanlık dalına ise Pedodonti adı verilir.

Pedodonti’nin Amacı Nedir? 

Pedodonti’nin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmekle birlikte, bu sorunların kaynağını bularak oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere Koruyucu Diş Hekimliği denir.

 Koruyucu diş hekimliği beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi, ağız ve diş temizliği konusunda eğitimlerin verilmesi, yerel flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

Süt Dişlerinin Önemi 

Ülkemizde çoğu birey tarafından süt dişlerine zamanı geldiklerinde değişen dişler olmalarından ötürü önem verilmemektedir. Bununla birlikte erken dönemde kaybedilen süt dişleri nedeniyle ileride daha ciddi sıkıntılarla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle süt dişlerinin öneminin ve görevlerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır.
Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan daimi diş için korumakta ve daimi diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar.

Süt dişi erken dönemde kaybedildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Süt dişlerinde oluşan çürükler çocukta enfeksiyon odakları yaratmakta, ayrıca beslenmeyi de güçleştirmektedir. Süt dişi kayıpları çocuğun görünümünü ve konuşmasını olumsuz yönde etkileyerek çocukta psikolojik problemler oluşabilir.

Akademik Personel

Dr. Öğretim Üyesi Levent DEMİRİZ (Anabilim Dalı Başkanı)

Dr. Öğretim Üyesi Simge DURMUŞLAR

Dr. Öğretim Üyesi Ebru HAZAR BODRUMLU

Arş.Gör. Fulden ŞENYURT

Arş.Gör. Betül AKCABAŞ

Arş. Gör. Merve ATAŞ

Arş. Gör. Fulya TORAMAN

Arş. Görevlisi  Berna ERTÜRK

Arş. Görevlisi Erva GÜÇLÜ

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin